Analysedetaljer

NavnP-Peptidyldipeptidase A [ACE]
SynonymerAngiotensin converting enzyme
NPU nr.NPU29069
RørtypeRød 4
PrøvematerialeSerum
Prøvemængde1 ml
PrøvehåndteringCentrifugeres og afpipetteres. Sendes med almindelig post.
Kan sendes som rørpostJa
HoldbarhedKlimaskab: 10 timer
Centrifugeret og afpipetteret:
1 uge v. 20-25ºC
2 uger v. 2-8ºC
6 mdr. v -20ºC
AnalysestedBlodprøver og Biokemi AUH
Telefon for yderligere info24605701
IndikationSom led i diagnostik og kontrol af sarkoidose.
TolkningHos patienter med sarkoidose har ca. 60 % forhøjede værdier. Værdierne er højere hos patienter med aktiv sygdom. Stigning/fald er en tidlig indikator for hhv. progression og remission.

Lettere forhøjede værdier findes også hos en række andre sygdomme med granulomatøse/inflamatoriske forendringer.
Analysen er ikke egnet til differential-diagnostik.

Lave værdier har ingen diagnostisk værdi. Analysen har ikke fundet indpas i forbindelse med kardiovaskulære problemstillinger.

Patienter i behandling med ACE-hæmmere eller prøve taget i EDTA-rør giver falsk lave værdier.
BemærkningerP-ACE niveauet afhænger af patientens genotype (insertions/deletions (I/D) polymorfi). De 3 genotyper (II, DD, ID) er i befolkningen opgivet til at forekomme i henholdsvis 20, 30 og 50 %. P-ACE niveauet hos DD individer er omkring dobbelt så høj som hos II individer (og ID individer ligger her imellem).

Angiotensin konverterende enzyms (ACE) primære fysiologiske funktion er regulering af blodtrykket og væskebalancen via renin-angiotensin-aldosteron og kinin-kallikrein systemerne.
Referenceinterval
3år -18år:12-75U/l
18år -200år:12-60U/l
AnalyseusikkerhedUsikkerhed på analyseresultatet: ± 14,4% (95% konfidensinterval)
Svartid1 uge
Måleområde20 - 120 U/l
AnalyseprincipKromogen enzymatisk reaktion
MåleprincipAbsorptionsfotometri
Minimum prøvemængde0,5 ml
SektionMulti 2
Lægefagligt ansvarligAnders Mønsted Abildgaard
AkkrediteretAkkrediteret af DANAK under registreringsnummer 450
Senest opdateret02-03-2023