Analysedetaljer

NavnDNA-KGA Pendred syndrom (SLC26A4)
NPU nr.AAB00804
PatientforberedelsePatienten/værge skal afgive samtykke til analysen.
Overskydende prøvemateriale opbevares i minimum 5 år. Det kan evt. anvendes til supplerende diagnostiske undersøgelser, metodeudvikling eller godkendte forskningsprojekter (iflg. dansk lovgivning).
RørtypeLilla 6
PrøvematerialeK-EDTA blod
Prøvemængde6 ml
PrøvehåndteringMærkes med navn og CPR-nr.
Opbevaring: Køl eller stuetemp.
Forsendelse: Prøven sendes med almindelig post.
Kan sendes som rørpostJa
HoldbarhedMindst 8 dage ved almindelig postforsendelse.
AnalysestedKlinisk Genetisk afd, AUH (KGA)
Telefon for yderligere info29745169 (Laboratorie)
78455510 (Sekretariat)
Link for yderligere infoKlik for yderligere information
Følgeseddel/blanketRekvisitionsseddel kan anvendes ved behov Klik her
IndikationMistanke om Pendred syndrom, test for anlægsbærer tilstand og prænatal diagnostik, når den/de sygdomsdisponerende varianter i familien er kendt.
BemærkningerOBS: Husk at udfylde "Kliniske oplysninger" med indikation for analyse ved at angive kliniske manifestationer og fund, som giver mistanke om genetisk betinget tilstand. Ingen tegn på sygdom er også brugbar viden ved fortolkning af analysen. Der må IKKE skrives oplysninger om eventuelle afficerede familiemedlemmer såsom CPR. nummer i dette felt.

HASTEANALYSE: I særlige tilfælde kan analysen bestilles som HASTER. Såfremt dette ønskes, anføres "HASTER" i Kliniske oplysninger.

METODE: Sekventering (targeteret NGS, der omfatter alle kodende exons inklusiv flankerende sekvenser i de angivne gener) og i tilfælde af fund af én sygdomsdisponerende variant i SLC26A4-genet efterfølges med MLPA for deletion/duplikation af hele eller dele af genet.
Følgende gen undersøges: SLC26A4
Svartid1-12 uger fra prøvemodtagelse
AnalyseprincipNext generation sekventering (NGS) + Multiplex Ligation-dependent Probe Amplification (MLPA)
Alternativt prøvematerialeAnalyser på CVS, AC, andre væv, oprenset DNA kræver rekvisitionsseddel.
Minimum prøvemængde2 ml
Lægefagligt ansvarligSigne Væth
AkkrediteretAkkrediteret af DANAK under reg.nr. 1021
Senest opdateret24-05-2024